Obchody Święta Niepodległości w SHAPE

Polscy żołnierze służący w belgijskim Mons w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) oraz Polskim Narodowym Przedstawicielstwie Wojskowym upamiętnili 98. rocznicę odzyskania niepodległości.
W uroczystościach zorganizowanych na terenie  kampusu wojskowego SHAPE wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, oficerowie z innych kwater Sojuszu oraz kombatanci i przedstawiciele belgijskiej Polonii.  Wśród gości znaleźli się m.in.: Artur Orzechowski, Ambasador RP w Belgii, Jarosław Starzyk, Stały Przedstawiciel RP przy UE,
gen. broni Janusz Adamczak, Szef Sztabu Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum, gen. bryg. Andrzej Przekwas, Szef Zarządu Rozpoznania i Wywiadu J2 SHAPE.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza za ojczyznę celebrowana przez ks. ppłk. Mariusza Tołwińskiego. Następnie goście wraz z licznie zgromadzonymi rodzinami żołnierzy służących w SHAPE oraz pracownikami cywilnymi NATO pracującymi w tej kwaterze zgromadzili się w centrum konferencyjnym. Przybyłych powitał płk Wojciech Ozga, Polski Narodowy Przedstawiciel przy SHAPE, który w swoim przemówieniu nawiązującym do niepodległościowej rocznicy podkreślił konieczność nieustannego dbania o kwestie bezpieczeństwa i suwerenność naszego państwa. „Doświadczenia prowadzą do konkluzji, że walka o wolność trwa każdego dnia. (…) O tym, że bezpieczeństwo dzisiaj jest pozorne, a zagrożenia i definicja wroga wielowarstwowa, świadczą ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą, na Bliskim Wschodzie czy chociażby we Francji, Niemczech i Belgii” – powiedział płk Ozga.
Goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego (SPK) przy Ambasadzie RP w Brukseli. W nieszablonowej konwencji, zaprezentowano przedstawienie, w którym wątki patriotyczne wpleciono w realia dzisiejszych nastolatków. Program przygotowano pod kierunkiem kadry SPK - pań Magdaleny Kaczmarskiej i Moniki Popławskiej.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości były doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń resortowych. Oznakę pamiątkową PNPW z rąk płk. Wojciecha Ozgi otrzymali: ppłk Andrzej Smoliński, mjr Radosław Ulaszewski, st. chor. szt. Lech Gomuła, st. chor. Andrzej Ręczkowski.
Spotkanie zakończyło się symbolicznym poczęstunkiem z tradycyjnych polskich dań przygotowanym przez rodziny żołnierzy i pracowników cywilnych NATO przy SHAPE.

Biuro Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy SHAPE