top of page

Caritas i 1%

W ostatnią niedzielę każdego miesiąca przekazujemy naszą "tacę" na pomoc innym.

Można zgłaszać propozycje organizacji i osób, którym warto pomóc.

Ppłk Grzegorz Ciarkowski

wspieramy od lutego 2020

Ppłk Grzegorz Ciarkowski w dniu 6 marca br. będąc w trakcie wyjazdu służbowego doznał masywnego udaru niedokrwiennego. Po przetransportowaniu pogotowiem lotniczym do szpitala przeszedł hemikraniektomię obarczającą mózg. Przeżył, lecz ma niedowład prawej połowy ciała oraz nie może porozumiewania się. W późniejszym czasie przeszedł także atak padaczki, co dodatkowo osłabiło jego organizm.
Obecnie jest w trakcie rehabilitacji i tylko codzienna, długotrwała rehabilitacja może przynieść efekty w postaci poprawy stanu zdrowia, przywrócenia mowy i powrotu do samodzielności. Grzegorz jest pod opieką fundacji VALETUDINARIA, która zbiera pieniądze na jego leczenie.
 

Dom Pokoju w Betlejem

wspieramy od września 2019

Kilkudziesięcioletnia wojna i okupacja Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu, brutalna, sześciodniowa wojna izraelsko – arabska w 1967 roku, dwa powstania Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji przyniosły śmierć, ubóstwo, zrujnowanie gospodarcze i uzależnienie od Izraela i pomocy zagranicznej. Wrażliwe na los dzieci palestyńskich Siostry Elżbietanki założyły w Betlejem, na terytorium Autonomii Palestyńskiej dom dziecka znany jako Dom Pokoju. Od 2010 roku Siostry niosą pomoc ofiarom wojny, przemocy, nędzy i konfliktów rodzinnych. W domu przebywa obecnie około 30 dzieci. Dzięki temu mają możliwość uczęszczania do katolickich szkół, zdobywania rzetelnego wykształcenia oraz wzrostu w wierze. Część z nich mieszka w domu na stałe, a te które mają możliwość, na weekendy udają się do swoich rodzin. Siostry starają się zapewnić również wsparcie i pomoc socjalną rodzinom znajdującym się w trudnym położeniu. Ich działalność przywraca mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, które utracili kilkadziesiąt lat temu. Dom Pokoju powstał dzięki ofiarom dobroczyńców. Siostry proszą o wsparcie zarówno finansowe, jak i w postaci wolontariuszy, którzy pomogą w codziennym prowadzeniu domu.

Adres Kontaktowy: Sisters of St. Elizabeth Home of Peace P.O.Box 31 542 91 001 Jerusalem - Israel.

e-mail: homeofpeace.bethlehem@gmail.com

tel.: 00972 2 2743326 tel. kom.: 0549336835

facebook: https://www.facebook.com/dombetlejem/

Zgromadzenie Sióstr św.Elżbiety - Prowincja Poznańska

ul. Łąkowa 1, 61-878 Poznań

BZ WBK 44 1090 1854 0000 0001 0751 0361

Marcin Żal

wspieramy od lutego 2019

Marcin ma 8 lat. Jego tata jest żołnierzem i może pamiętacie go z pobytu w Brunssum. U Macina wykryto nieoperacyjnego guza pnia mózgu (glejaka). Po radioterapii w Polsce szukają ratunku w nowo otwieranej klinice w Szwajcarii. Koszty są po prostu kosmiczne, ale to jedyna nadzieja, chyba, że zdarzy się cud.

Bocaranga i brat Maciek

wspieramy od marca 2018

W Wielkim Poście 2018 odwiedził nas brat Maciej Jabłoński z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Opowiedział nam o swojej pracy na misji w Republice Środkowej Afryki, o realnym życiu i problemach, o prawdziwych wydarzeniach, historiach i ludziach. Republika Środkowej Afryki pogrążona jest w chaosie rebelii i skrajnej biedzie. Kradzieże i przemoc wobec cywilnej ludności nie mają końca. Pomimo wielkiego niebezpieczeństwa, na misjach pozostali polscy misjonarze, aby wspierać i swoją obecnością dodawać otuchy ludziom żyjącym w strachu i beznadziei. Brat Maciej jest tam razem z nimi w Bocaranga jako duszpasterz, nauczyciel, lekarz. Przyjaciel. Pisze o tym na Facebooku. To ten sam misjonarz, którego latem 2019 mogliśmy oglądać we wszystkich mediach jako żywy inkubator ratujący życie nowo narodzonego Maciusia. Potrzeba nie tylko inkubatorów, potrzeba wszystkiego.

Wśród nas są ci, którzy chcą pomóc, jak również ci, którzy tej pomocy potrzebują. Zachęcamy do wsparcia osób żyjących pośród nas, tych które są lub były częścią naszej polskiej SHAPE’owej wspólnoty. Poniżej informacje na temat trzech chłopców, dla których można przekazać wsparcie finansowe: Tomek Michalski, Bartek Zdunkowski i Rafał Grzyb.

Adopcja serca

wspieramy od października 2017

Program Adopcji Serca prowadzą polscy pallotyni. Początki tej akcji łączą się z tragiczną wojną domową w Rwandzie w latach 1994-1996, która pozbawiła życia ponad dwa miliony osób. Najbardziej skrzywdzone zostały osierocone dzieci, będące ofiarami wojny. Głównym celem Adopcji Serca jest zapewnienie dziecku podstawowych środków do życia. Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia, Kamerun i Brazylia – to kraje z tysiącami dzieci potrzebującymi dzisiaj podstawowej pomocy. Włączając się w Adopcję Serca otoczysz troską materialną i duchową konkretne, znane z imienia i nazwiska dzieci, pozbawione środków do godnego życia. Wystarczy zadeklarować dokonywanie regularnych wpłat przez określony czas, rok, dwa lub więcej w wysokości zaledwie 16 euro miesięcznie. Tyle wystarczy by utrzymać i wykształcić jedno dziecko.

wspieramy od września 2017

Fundacja została założona w 2016 r. przez kmdr ppor. rez. Bartosza Rutkowskiego. Gdy 7 października 2015 r. usłyszał o torturowaniu i ukrzyżowaniu dwunastoletniego asyryjskiego chłopca przez terrorystów z Daesh (ISIS), pomyślał o swoich synach, z których starszy był rówieśnikiem zamordowanego. Zdecydował, że chce pomóc ofiarom terroru na Bliskim Wschodzie. Po 22 latach służby w Wojsku Polskim złożył wypowiedzenie i sześć dni później był w drodze do Iraku. Chciał osobiście ocenić potrzeby i ustalić najlepsze sposoby udzielania pomocy. Uzyskana wcześniej legitymacja współpracownika stacji TV umożliwiła mu spotkania z przedstawicielami poszkodowanych społeczności, miejscowych władz i dotarcie do miejsc o ograniczonym z powodu działań wojennych dostępie. Pomoc jego fundacji dociera tam, gdzie na prawdę jest potrzebna. Przekazując datek wspieramy Fundację Orla Straż w działaniach na rzecz przywrócenia normalnego życia ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie.

Please reload

Nad organizacją naszego Caritas czuwają: szukamy chętnych.

bottom of page