top of page

Archiwum

IMG_4839_edited.jpg

01. 09. 2019

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

Drugiego września powitaliśmy nowy rok szkolny w Polskiej Szkole. Wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli obecny był także Polski Narodowy Przedstawiciel Wojskowy przy SHAPE pan Gen. Zenon Brzuszko oraz ksiądz ppłk Paweł Piontek, który udzielił wszystkim dzieciom błogosławieństwa na kolejne miesiące nauki i poświęcił ich przybory szkolne i plecaki. Przedstawił także naszą nową katechetkę panią Bernadettę Gronek.

IMG_0654_edytowane.jpg

23-31 03. 2019

Warsztaty i randka małżeńska

Kolejny już raz mogliśmy wziąć udział w warsztatach małżeńskich organizowanych przez wspólnotę Domowego Kościoła. Tegoroczne warsztaty poświęcone były komunikacji i relacjom w małżeństwie i w rodzinie. W programie był film "Odważni" i warsztaty prowadzone przez Basię i Wojtka Gałązków otwarte dla wszystkich chętnych oraz romantyczna randka tylko dla małżeństw.

IMG_0403_edytowane.jpg

11. 11. 2018

Międzynarodowy konkurs plastyczny 123 Years

Z okazji setnej roczni odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowany został na terenie bazy SHAPE międzynarodowy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży 123 Years. Jego celem było przybliżenie społeczności międzynarodowej historii Polski i jej drogi do niepodległości.

08_edytowane.jpg

09. 11. 2018

Narodowe czytanie Przedwiośnia

Dnia 9 listopada 2018 r. w SHAPE został zorganizowany wieczór z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego. W nastrojowej atmosferze wieczornych świateł i dawnych wspomnień uczestnicy wieczoru czytali fragmenty powieści o rodzącej się Polsce, o której pisał Stefan Żeromski w 1924 roku. Wieczór uświetniła muzyka na żywo w wykonaniu pani Agnieszki Salamon oraz piosenki z lat 30. XX wieku.

4FAD5708-44B1-4923-B5EE-17069CE3E8BB_edy

30. 03. 2018

Wielki Piątek 2018

Wściekły wiatr i chmury, na ulicach niewielki ruch. W Wielki Piątek o godzinie 15.00 gdy umierał Jezus, wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej prowadzonej alejkami wokół kaplicy SHAPE. Poszliśmy za Jezusem i Jego Krzyżem, gdyż On stanowi centrum naszego życia.

17. 11. 2017

Święto Niepodległości

Wieczorem 17 listopada świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Po mszy św. w intencji Ojczyzny kontynuowaliśmy część oficjalną, będącą okazją do wręczenia mianowań, wyróżnień i odznaczeń wojskowych oraz piękną i przejmującą część artystyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież szkoły polskiej. Dziękujemy za niezapomnianą polską atmosferę tego wieczoru.

1. 09. 2017

Rozpoczynamy rok szkolny 2017/18

Pierwszego września spotkaliśmy się w szkolnej kafeterii by oficjalnie rozpocząć nowy rok szkolny. Szkoła polska w SHAPE jeszcze chyba nie przeżywała takiego oblężenia. W tym roku naukę podjęło 129 osób. Oprócz 9 pierwszoklasistów dołączyło wielu nowych uczniów oraz 2 nowe nauczycielki. Owocnej nauki i wielu sukcesów!

18. 06. 2017

Drogi Księże Mariuszu!

My... Wspólnota parafialna i Przyjaciele nie będziemy Cię żegnać, bo wierzymy, że jeszcze kiedyś Cię spotkamy. Dzisiaj jednak z serca dziękujemy za czas, który dzieliłeś z nami... Za Twoją obecność i nieskończoną wyrozumiałość... Za życzliwość i pogodę ducha... Za radość życia, dobre słowo i uśmiech od ucha do ucha... Za spojrzenie pełne ciepła i wlewanie w serca pokoju... Za mądre rady i pomoc, gdy brakowało spokoju...

23. 06. 2017

Zakończenie roku szkolnego

Wydawało by się, że jest to jeden z najradośniejszych momentów w roku, a jednak... Wiele wzruszeń, wiele łez. Taka jest niestety specyfika tego miejsca i naszej polskiej szkoły, że w jej charakter wpisane są rozstania. Tym co we wrześniu powrócą by zacząć nowy rok 2017/18 powtórzymy za kolegami z klasy czwartej: dacie radę, to tylko dwa miesiące! Dobrych wakacji!

11. 06. 2017
International mass

W niedzielę 11 czerwca w SHAPE została odprawiona wspólna msza święta dla wszystkich narodowości pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego przy NATO i Unii Europejskiej, ks. abpa Alaina Paula Lebeaupina. Spotkaliśmy się na modlitwie, by dziękować za 50 lat istnienia SHAPE.

10. 06. 2017

Piknik: dzień dziecka i czas pożegnań

W sobotę 10 czerwca odbyły się podchody i piknik z okazji dnia dziecka. Rozległy teren SHAPE jest idealny na podchody, zatem po prawie trzech godzinach szaleństwa w terenie zmordowani uczestnicy powrócili do bazy, gdzie czekały na nich nagrody. Wspaniała zabawa nie obyła się bez części oficjalnych i nostalgicznych zarazem, ponieważ była to także okazja do podziękowań żołnierzom, którzy w tym roku kończą służbę w SHAPE.

3. 06. 2017

Make a Wish - spełniamy marzenia

Niesamowite emocje i wrażenia z Make a Wish 2017 dla naszej Polskiej ekipy, która po zaciętej rywalizacji z Grecją zajęła zaszczytne drugie miejsce wykonując w ciągu 24 godzin ponad 750 okrążeń.

20. 05. 2017

Kajakami po Lesse

W sobotni poranek 20 maja kolumna samochodów opuściła SHAPE, zmierzając w kierunku oddalonego o ponad 100 kilometrów Dinant na spływ kajakowy doliną rzeki Lesse. Uczestnikami wyjazdu byli gimnazjaliści i licealiści ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego (SPK) przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Mons (SHAPE).

19. 04 2017

Dzień Konstytucji 3 Maja

Dnia 19 maja w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) w belgijskim Mons odbyły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

18. 05 2017

Polski lancheon w SHAPE International Women's Club

Żony polskich żołnierzy oraz pracowników cywilnych SHAPE zorganizowały międzynarodową imprezę w ramach SHAPE International Women’s Club. W spotkaniu wzięło udział niemal 200 pań. Wśród gości znalazły się między innymi: małżonka Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO w Europie pani C. Scaparrotti, żona zastępcy SACEUR-a Lady Everard oraz żona Szefa Sztabu SHAPE pani P. Freers.

30. 04. 2017

Pierwsza komunia

W ostatnią niedzielę kwietnia przeżywaliśmy piękną uroczystość I komunii świętej. W tym roku do sakramentu Eucharystii po raz pierwszy przystąpiło piętnaścioro dzieci. Ten ważny moment świętowaliśmy także podczas białego tygodnia, który zakończyła agapa dla dzieci i ich rodziców.

5. 03. 2017

Dziewczyny w służbie ołtarza

Przez kilka zimowych tygodni do posługi przy ołtarzu przygotowywały się trzy dziewczynki: Lidia, Julia i Teresa. Pierwsze ministratki w naszej parafii rozpoczęły swoją służbę w pierwszą niedzielę wielkiego postu, dołączając do licznego już grona kolegów.

14. 01. 2017

Kolędowanie

Dawny zwyczaj bywa wszędzie, przychodzimy po kolędzie! Hej kolęda, kolęda!

W radosnym nastroju uczniowie klasy czwartej przemierzali SHAPE czyniąc zadość corocznej tradycji kolędowania. Pogoda nie rozpieszczała, buty przemoczone, wiatr w oczy i zimno, ale w zamian masa radości, uśmiechu i .... łakoci!

11. 12. 2016

Jasełka


W niedzielę 11 grudnia przeżywaliśmy nasze shapowe spotkanie bożonarodzeniowe. Były jasełka, na które przybyły zastępy aniołów, królów i pasterzy. Był emocjonujący konkurs kolęd uczniów szkoły polskiej, był jak co roku Mikołaj z prezentami, stół pełen smakołyków własnej twórczości i wspaniała rodzinna atmosfera.

18. 11. 2016

Obchody Święta Niepodległości

 

Polscy żołnierze służący w SHAPE oraz Polskim Narodowym Przedstawicielstwie Wojskowym w dniu 18 listopada upamiętnili 98 rocznicę odzyskania niepodległości.  W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, oficerowie z innych kwater Sojuszu oraz kombatanci i przedstawiciele belgijskiej Polonii.

22. 05. 2016

Bierzmowanie w SHAPE

 

W niedzielę 22 maja gościliśmy księdza biskupa Józefa Guzdka, który podczas uroczystej mszy świętej udzielił sakramentu bierzmowania ponad czterdziestu osobom z SHAPE i okolicznych miejscowości oraz z Brukseli.

 

 

 

 

24. 04. 2016

Pierwsza Komunia Święta

 

W niedzielę 24 kwietnia podczas pięknej uroczystości dziesięciu dzielnych rycerzy dołączyło do armii Pana przyjmując po raz pierwszy do swych serc Pana Jezusa.

 

 

11. 01. 2016

Kolędnicy 2016

 

Niespodziewanie nawet w Belgii zawitała zima. Śniegu niewiele, ale zimno przenikliwe. A tymczasem po Shapie krążą małe postacie, trochę straszne, trochę radosne i piękne jak aniołowie, i chodząc od domu do domu oznajmują dobrą nowinę, że się Chrystus narodził: Ej, tam, Herody, wdziewajcie brody, strójcie się, strójcie i kolędujcie, niech dzisiaj hula Jasiek za króla, ko – ko – ko – kolęda!

 

 

 

 

 

5. 12. 2015

Jasełka

 

W sobotę 5 grudnia odbyły się nasze shapowe jasełka. Bardzo dziękujemy za liczny udział i niezapomnianą rodzinną atmosferę. Była wspaniała część artystyczna z Opowieścią wigilijną, był Mikołaj, prezenty, mnogość smakołyków na stole i dużo wrażeń. Z przyjemnością wrócimy do tych wspomnień przy oglądaniu zdjęć, zatem

22. 11. 2015

Pierwszy dzień skupienia

 

22 listopada wspólnie poznawaliśmy Pana podczas dnia skupienia: o godz. 15 koronka do Bożego Miłosierdzia o pokój na świecie, później konferencja, wspólny posiłek, modlitwa osobista i na koniec Eucharystia. W dobrej rodzinnej atmosferze czas minął niezwykle szybko. W Roku Jubileuszowym, ogłoszonym przez papieża Franciszka, chcemy poznawać Miłosierdzie Boga i czerpać obficie z Jego łaski. Nasze dni skupienia planujemy organizować raz na dwa miesiące. Licząc na Państwa obecność, zapraszam serdecznie.

20. 11. 2015

Uroczystość 97 rocznicy odzyskania Niepodległości

 

W piątek 20 listopada 2015 roku świętowaliśmy odzyskanie Niepodległości. Obchody rozpoczęła msza święta, po której odbyła się piękna część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły polskiej, a po niej spotkanie i poczęstunek.

a

a

bottom of page