top of page
Polski akcent w SHAPE

18 maja br. żony polskich żołnierzy oraz pracowników cywilnych z Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SHAPE) w belgijskim Mons zorganizowały międzynarodową imprezę w ramach SHAPE International Women’s Club. W spotkaniu wzięło udział niemal 200 pań. Wśród gości znalazły się między innymi: małżonka Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SACEUR) pani C. Scaparrotti, żona zastępcy SACEUR-a Lady Everard oraz żona Szefa Sztabu SHAPE pani P. Freers.

 

W trakcie spotkania starano się przybliżyć polskie zwyczaje, kulturę, serwowano również tradycyjne polskie dania. Na przystawkę podane zostały pierogi przygotowane przez belgijskiego kucharza, któremu „lekcji gotowania” udzieliły żony polskiego personelu: Sylwia Kamińska i Elżbieta Podpora. Podczas imprezy swoje umiejętności taneczne zaprezentowała Klaudia Salamon – laureatka międzynarodowych konkursów tanecznych, która poruszyła widownię interpretacją utworu Stanisława Moniuszki „Prząśniczka”. Na scenie wystąpiła również kapela góralska „Czarna Góra” oraz małżonki polskich żołnierzy, które zaśpiewały kilka piosenek z repertuaru Skaldów i Maryli Rodowicz. Pod okiem ekspertów języka polskiego swoje umiejętności wymowy prezentowali obcokrajowcy. Pierwsze miejsce zajęła Cristelle z Francji. - Musimy przyznać, że zainteresowanie językiem polskim było naprawdę duże i trudno było wyłonić zwycięzcę - przyznają Monika Grabowska i Monika Popławska, które zasiadły w jury konkursu. - Znaczącą pomoc logistyczną i w sferze organizacyjnej otrzymaliśmy od Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy SHAPE, finansowo i logistycznie wsparł nas Klub Kobiet – wyliczają Anna Konstanty i Monika Massalska koordynujące przedsięwzięcie.

Dużym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyła się oferta turystyczna, którą udało się zaprezentować dzięki wsparciu z Polski. Materiały reklamowe pozyskano z Polskiej Organizacji Turystycznej (filie w Brukseli, Gdańsku i Poznaniu ) oraz Urzędów Miast: Augustowa, Kielc, Lublina, Łomży, Mińska Mazowieckiego, Sandomierza, Szklarskiej Poręby

i Warszawy. - Specjalne podziękowania należą się Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która ufundowała prezenty w postaci przepięknych, czerwonych korali dla wszystkich uczestniczek spotkania oraz Urzędowi Miasta Krakowa za ufundowanie weekendowego pobytu w tym mieście, który wygrała Sandrine z Francji - dodaje Justyna Kędziora-Płachciak, która wraz z Anną Mantorską oraz Wiolettą Rogińską organizowała współpracą ze sponsorami.

- Analizując to, co w efekcie zostało zrobione, chcę wyrazić ogromne uznanie dla wszystkich kobiet, które swoim zaangażowaniem wsparły naszą narodową imprezę - podkreśla Urszula Ozga, małżonka Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego, kierująca przygotowaniami.

SHAPE International Women’s Club założono w 1967 roku, kiedy ta natowska kwatera przeniesiona została z Rocquencourt we Francji do Mons w Belgii. Klub zrzesza przedstawicielki wszystkich krajów członkowskich NATO oraz panie z państw współpracujących z Sojuszem w ramach tzw. Military Partnership. Celem Klubu jest promowanie współpracy i wymiana doświadczeń w przyjaznej, swobodnej atmosferze wśród kobiet różnych narodowości i kultur, co realizowane jest przez organizację różnorodnych spotkań, konferencji, uroczystości

oraz imprez z udziałem przedstawicieli poszczególnych państw członkowskich NATO.

bottom of page