top of page
Dzień Konstytucji 3 Maja w SHAPE

 

Dnia 19 maja w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) w belgijskim Mons odbyły się uroczystości z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

W uroczystościach zorganizowanych na terenie kampusu wojskowego SHAPE wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, oficerowie z innych kwater Sojuszu oraz kombatanci i przedstawiciele belgijskiej Polonii.  Wśród gości znaleźli się Ambasador RP w Belgii Artur Orzechowski oraz Konsul Generalny Jacek Grabowski. SHAPE reprezentował szef sztabu Dowództwa generał Werner Freers. Na narodową imprezę licznie przybyli polscy oficerowie zajmujący najwyższe stanowiska w strukturach NATO i UE, wśród których znaleźli się m.in.: Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE, gen. broni Andrzej Fałkowski wraz ze swoim zastępcą gen. dyw. Markiem Mecherzyńskim, szef sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum, gen. broni Janusz Adamczak, zastępca Dyrektora Generalnego Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej wiceadmirał Waldemar Głuszko, zastępca szefa sztabu Eurokorpusu w Strasburgu gen. bryg. Andrzej Knap oraz szef zarządu rozpoznania i wywiadu SHAPE gen. bryg. Andrzej Przekwas. Obecni byli także narodowi przedstawiciele wojskowi pozostałych krajów członkowskich Sojuszu oraz państw partnerskich akredytowanych przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO
w Europie. Bardzo licznie reprezentowana była Polonia z różnych rejonów Belgii.

Na początku uroczystości głos zabrał Polski Narodowy Przedstawiciel Wojskowy przy SHAPE płk Wojciech Ozga, który w swoim przemówieniu przypomniał dlaczego Ustawa Rządowa

z 1791 roku, postrzegana jako wielki konsensus narodowy, jest tak ważnym symbolem dla wszystkich Polaków. Podkreślił również, iż uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszym w Europie i drugim na świecie tak nowoczesnym aktem prawnym. Wspomniał także, że Konstytucja została zaprojektowana w celu zlikwidowania wielu wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Do niełatwych dla Polaków wydarzeń z kart historii naszego kraju nawiązał w swoim wystąpieniu również Ambasador RP Artur Orzechowski, który podkreślił, że „każdy Polak ma dziś prawo do poczucia wielkiej dumy ze swojej historii i tradycji”.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła część artystyczna uroczystości, którą rozpoczął występ polskich dzieci - uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego (SPK) przy Ambasadzie RP w Brukseli. Głównym punktem programu był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści z Warszawy zaprezentowali zarówno utwory patriotyczne, jak

i przeboje ze znanych filmów i musicali. Koncert spotkał się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności, wypełniającej tego dnia po brzegi „Alliance Auditorium” - największą z sal konferencyjnych Dowództwa. Za wspaniały występ zespołowi podziękował osobiście szef sztabu SHAPE, generał Werner Freers, który w swoim spontanicznym wystąpieniu stwierdził,

że „uroczystości organizowane przez naszych polskich kolegów zawsze mają niesamowitą oprawę” oraz że „dzisiaj w SHAPE wolność ma kolory biało-czerwone”.

Po koncercie goście udali się na poczęstunek przygotowany przez zespół kucharzy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Żołnierze z bydgoskiego Inspektoratu jak zwykle zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności kulinarnych, czego wyrazem były niezwykle pochlebne opinie międzynarodowych gości. Wśród przygotowanych potraw nie mogło oczywiście zabraknąć polskiej kiełbasy, kaszanki, bigosu oraz tradycyjnych polskich wypieków.

Niewątpliwą atrakcją wieczoru była loteria, w której główną nagrodę stanowiła trzydniowa wycieczka do Warszawy ufundowana przez Polską Agencję Turystyczną z Brukseli. Voucher szczęśliwemu posiadaczowi wygranego kuponu wręczyła przedstawicielka tej organizacji pani Ewelina Oksiuta.

Goście mogli wysłuchać również recitalu szant wykonywanych niezwykle żywiołowo przez Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera" z Gdyni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska informacyjne obsługiwane przez polską młodzież z SPK, na których dostępne były foldery i wydawnictwa promujące poszczególne miasta i regiony naszego kraju.

 

 

Tekst i zdjęcia: Biuro Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy SHAPE

bottom of page